logo

Sunday 22nd of May 2022

Giriş Formu
ASIK VEYSEL'den Nükteler PDF Yazdır e-Posta
Veysel Kaymak tarafından yazıldı.   
Pazar, 25 Şubat 2007 14:50
           AŞIK VEYSEL’DEN NÜKTELER Image                 

Aşık Veysel Şatıroğlu, bulunduğu toplantılarda, sohbetlerde sırası gelince, duruma en uygun düşen espriler yapar ve fıkraları anlatırdı. İşte bunlardan birkaçı;  


Saz Acından Öldü

 

Aşık bulunduğu toplantıların birinde, söz uzayıp tatsız bir hal almaya başlayınca;

- Biz yedik ,içtik saz acından öldü, diyerek bağlamasını alıp, çalıp söylemeye başlar, böylece de tartışma son bulur. Aşık’ı dinlemeye koyulurlar.

 

Bu Ses Sazın İçinden mi Geliyor?

 
Yine bulunduğu bir toplantıda, saz çalıp türkü söylerken, gürültü çoğalınca; bağlama çalmaya ara vererek, kulağına yaklaştırıp, onu dinler gibi yaparak; -          Bu gürültü sazın içinden mi geliyor ne, diyerek; gürültü edenleri kibarca uyarır.  


Körün Önünden Öte Dur


Aşık, konuşması sırasında, yeri geldiğinde bazen, “Körün önünden öte dur, asa sallar sana vurur” diye takılır; bazen de “İki gözüm kör olsun” diye yemin ederdi.

 

Körüm Ya

 Son günlerinde, hastalığı sırasında çevre köylerden ziyaretinde gelenler çoğalmıştı. Bu günlerde ziyaretine gelen bir kadın, yüksek sesle, hastalığı konusunda sorular sormaya başladı. Aşık da aynı şekilde sorularını yanıtlıyordu. Bu duruma bir hayli kızmıştı. Dayanamadı, sonunda, “Körüm ya, sağır da sanıyorlar” diye açıkladı.  

Kör Değilim

Bir tarihte konser için, otobüsle Amasya’ya gitmektedirler. Yanında Kul Ahmet oturmaktadır. Ferhat’la Şirin söylencesindeki dağın önünden geçerlerken, Kul Ahmet, Aşık Veysel’e dönerek, biraz da alaycı bir şekilde: _ Aşık, Ferhat’ın, Şirin için yardığı kayaların önünden geçiyoruz, görüyor musun, diye takılınca, Aşık Veysel’in yanıtı: _ Kör değilim, Kul Ahmet, tabii görüyom, olur.  

 

Ağrılardan Şikayetçi

 Son günlerinde, halını hatırını sorup, hastalığı ile ilgili olarak da “Nerelerinden şikayetçisin, Aşık” diyenlere, kısaca: “Ağrılardan diye karşılık verirdi. 


Saatim Yok

Samimi bulduğu kişilerle konuşması sırasında, sıhhatinin nasıl olduğu sorulduğunda, soruyu yanlış anlamış gibi, “saatim yok” diye karşılık verdiği olurdu.    


Kalaycı Çırağı

 Aşık biraz rahatsızdı. Köyden birkaç kişi, Karacalara ziyaretine gitmiştik. Bir ara ayağa kalktı, yönünü oturduğu sedire döndü, elleriyle de bir yerlerden tutunarak, sıra ile ayağının birini kaldırıp, birini indirmeye başladı. Odada bulunanlardan Potinli Mustafa Dayı: _ Kalaycı çırakları gibi, ayağının birini kaldırıp, birini indiriyorsun, kab mı kalaylıyorsun, diye laf atınca, Aşık: _ Kab kalaylıyorum, istersen sizinkini de gönder, diye karşılık verince odadakiler başladılar gülmeye.  


Kır Çiçekleri

Aşık Veysel, Ankara’da, Ahmet Kutsi Tecer’in konuğudur. Davette bazı dostlarıyla birlikte, Ruhi Su da bulunur. Ruhi Su’nun ilk türkü söylediği yıllardır. Kendini bir usta karşısında sınamak düşüncesiyle, birkaç türkü söyler. Sonunda orada bulunanlarca ortaya “Nasıl buldun Veysel?” diye bir soru atılır. Veysel’in yanıtı; -Efendim, dağlarda kır çiçekleri olur, onu alır şehre getirirsen, güzel saksılarda, güzel topraklar içinde yetiştirir, geliştirirsin. Belki daha güzel bir çiçek olur, ama o eski kokusunu bulamazsınız, şeklindedir. Ruhi Su, Veysel’in benzetmesinden biraz alınır. Buna karşılık o da “İşimin yanlış olmadığını biliyordum. Aldığım müzik kültürü, ses eğitimi içinde görevim zaten işte o ‘başka çiçeği’ bulmaktı, o gelişmiş ‘başka çiçeği’ demektedir.  


Mini Etek Tartışması
 

 Mini eteğin moda olduğu yıllarda, Aşık’ın da bulunduğu kadınlı erkekli bir yemekli toplantıda, konu tartışılır. Kimileri bunu aşırı bulur, kimileri de bunun bir zevk işi olduğunu ve isteyenlerin giyebileceğini öne sürer. Aşık, mini eteği göremediği için, tartışmaya kendi anladığı şekilde katılmak ister; -Yahu bu anlattığınız nasıl bir şeydir, bari ben de şöyle bir elimle yoklayayım diyerek, yanında oturan mini etekli bayana doğru eğilerek, bacağından tutmaya çalışır. Şakasıyla orada bulunanları güldürür.  


Sivas Güzeli

Aşık’ın bazı dostları, o yıl seçilen Sivas güzeli ile köye gelmişlerdi. Güzeli Aşık’la tanıştırdılar. Aşık, bir ara güzeli yanına çağırarak, kulağına bir şey söyleyecekmiş gibi yapıp, yanağından öptü. Oradakilerin gülüşmeleri üzerine; “Gözüm kör olsun ki bir şey yapmadım,” diye espri yaparak yeni gülmelere neden oldu.  


Trafik Polisi Sıkıştırıyor

 Altmışlı yıllarda bir yaz günü, köye yine Aşık’ın konukları gelmişti. Aralarında Fransız konuklar ve bunlara tercümanlık yapan, öğretmen okulundan öğretmenimiz Necdet Korkmaz da vardı. Bir ara o dönemin Muhtarı rahmetli Veli Keçeci’nin konuğu oldular. Belli bir süre sonra dışarı çıkıldı. Evin yanında bulunan çeşmenin üstünde, uygun bir alana oturularak sohbete devam edildi. Fransız konuklardan biri, Aşık’ın resmini çekiyordu. Aşık haberdar edildi. O sırada pipo içiyordu. Pipo içmeye ara vererek, “tütün yüzümü gölgelemesin,” benzeri bir espri yaptı. Sohbet sona erdi. Oradan Aşık’ın evine gidilmek üzere hareket edildi. O yıllarda İstanbul’da trafik polisliği yapan, Emlek Hüyük’ten Arif Çavuş da konuklar arasındaydı. Aşık, önde, konuklardan birinin kolunda hızlı hızlı yürüyordu. Bu durum oradakilerin dikkatini çekti. Arkada bulunanlardan biri, “Aşık acelene ne oldu, neden hızlı gidiyorsun?” diye seslenince; Aşık da, Arif Çavuş’u kastederek, “Ne yapayım, arkamda trafik polisi, sıkıştırıyor.” Diye karşılık verdi.   

Hocanın Melekleri  

Aşık, son yıllarda ziyaretine gelen konuklarına, hoş beşten sonra, sazını eline alır, birkaç parça çalar söylerdi. Arkasından da çoğu zaman şu fıkrayı anlatırdı: “Bektaşi’nin biri camiye namaz kılmaya gitmiş, ön saflarda hocanın yanında saf tutmuş. Hoca, namaz sırasında ‘Esselam-ı Aleyküm ve Rahmetullah’ diye Bektaşinin olduğu tarafa dönünce, bektaşi, ‘Aleyküm selam’ demiş. Hoca kızmış, ‘Be hey melun, namazı fesada verdin, ben selamı sana mı verdim, Allah’ın meleklerine veriyorum’ deyince, Bektaşi, ‘Senin gibi hocanın benim gibi meleği olur’ diye karşılık vermiş” der ve _ Bu yaştaki birinin de bu kadar çalıp, söylemesi olur, diye bitirirdi.

  Please enter correct API key in plugin settings!

Radyo Veysel

Radyo Veysel Dinlemek Icin Tıklayın...

Alevi Bektaşi Federasyonu