logo

Tuesday 30th of May 2023

Giriş Formu
Katliam Serbest Anmaya Gitmek Yasak! PDF Yazdır e-Posta
Sivrialan.Net tarafından yazıldı.   
Pazar, 23 Aralık 2012 18:51

Maraş’ta alevi, ilerici, devrimci yurttaşlara yönelik düzenlenen katliamın 34. Yıldönümü nedeniyle Maraş’ta düzenlenecek olan anma etkinliğine katılmak isteyenler çeşitli kentlerde engelleniyor.


Maraş'a 9 ilden gelen konvoy durduruldu
Maraş Katliamı'nın 34. yıldönümü nedeniyle 9 ilden gelen Alevi kurumları, demokratik kitle örgütleri ile siyasi parti temsilcilerin de aralarında bulunduğu onlarca araç Narlı beldesi girişinde polisler tarafından durduruldu.

Maraş Katliamı'nın 34. yıldönümü nedeniyle aralarında CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Maraş Milletvekili Durdu Özpolat, Alevi kurumları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu kişinin içinde olduğu çok sayıda araç Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde polisler tarafından durduruldu. Ankara, Çorum, Mersin, Adana, Malatya, Sivas, İstanbul, Afyon ve İzmir'den gelen konvoylar bekletiliyor.


ABF: Anma uyduruk gerekçelerle engelleniyor
ABF Genel Başkanı Genel Başkanı Selahattin Özel, Maraş’a gitmek isteyen yurttaşların polis tarafından engellendiğini belirterek, “Maraş Katliamının 34. yılında yapmak istediğimiz anma programı Maraş Valisi ve İçişleri Bakanı tarafından uyduruk gerekçelerle engelleniyor” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, Maraş Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle Maraş’a girişlerin polis tarafından engellenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Özel, Türkiye genelinde Maraş’a gitmek isteyen yurttaşların bulundukları illerde engellendiğini vurgulayarak, “Polis, İçişleri Bakanı tarafından yayınlanan genelge gereğince bu engellemelerin yapıldığını ifade etmiştir. Alevi Bektaşi Federasyonu olarak Maraş Katliamının 34. yılında yapmak istediğimiz anma programı Maraş Valisi ve İçişleri Bakanı tarafından uyduruk gerekçelerle engelleniyor” dedi. Özel, Maraş Valiliği tarafından kendilerine tebliğ edilen “Milli hassasiyet, güvenliği sağlayamama” gibi gerekçelerin keyfi olduğunu belirterek, “Soruyoruz; 34 yıl önce katliam yapanlara seyirci kalan hatta yönlendiren ve yardım eden devlet şimdi katliamdaki sorumluluğu ortaya çıkacak diye mi telaşlanıyor? İçişleri Bakanı ve Maraş Valisinin Maraş Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı anmaya engel olması ‘katliam serbest, anmak yasak’ anlamına gelmiyor mu?” ifadelerini kullandı. Özel, Maraş’ta olacaklarını belirterek, meşru ve demokratik haklarını kullanmak için gerekenin yapılacağını söyledi.

  Please enter correct API key in plugin settings!

Radyo Veysel

Radyo Veysel Dinlemek Icin Tıklayın...

Alevi Bektaşi Federasyonu