logo

Tuesday 30th of May 2023

Giriş Formu
Yenilenen Aşık Veysel Müzesi Açıldı PDF Yazdır e-Posta
Sivrialan.Net tarafından yazıldı.   
Pazar, 09 Aralık 2012 23:01

 

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in, Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde yenilenen müze evi, törenle açıldı.

Sivas Müze Müdürlüğü'nün, İsveç'in Stockholm kentindeki Synskadades Müzesi ile ortak yürüttüğü 'Müzeler Arası Kültür İttifakı Projesi' kapsamında teşhir ve tanzimi yenilenen müze evinin açılışına, Şarkışla Kaymakamı Davut Gül, Belediye Başkanı Kasım Gültekin, Sivas Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı, Aşık Veysel'in oğulları Ahmet ve Bahri Şatıroğlu, köy muhtarı Mustafa Özdamar ve bazı yetkililer ile vatandaşlar katıldı.


Kaymakam Gül, yaptığı konuşmada, Sivas Müze Müdürlüğü'ne yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Müze evin etrafındaki binaların önümüzdeki günlerde kamulaştırılacağını belirten Gül, 'İstimlak çalışmasıyla müzeyi daha görünür hale getireceğiz' dedi.

Açılışın ardından Sivas Müze Müdürü Ortakçı, konuklara müzeyi gezdirdi. Müze ev hakkında bilgi veren Ortakçı, ek binanın bir süre sonra tamamlanarak yenilenen binayla birleştirileceğini söyledi.

-Müzede engellilere yardımcı olacak düzenlemeler yapıldı-

Müzede engellilere yardımcı olacak düzenlemeler yaptıklarını anlatan Ortakçı, görme engelliler için Braille alfabesiyle, müze ve Aşık Veysel'le ilgili bilgilerin yer aldığı 10 pano hazırlandığını belirtti.

Duvarlara asılan bu panolardaki kabartma yazılara engellilerin dokunarak bilgi edineceğini ifade eden Ortakçı, işitme engelliler için de işaret diliyle 'Aşık Veysel Belgeseli' hazırlandığını, yabancı konukların da İngilizce alt yazılı bu belgesel sayesinde Aşık Veysel hakkında bilgi sahibi olabileceğini söyledi.

Bu belgeselin müzedeki televizyonlarda ziyaretçilere gösterildiğini anlatan Ortakçı, 'Kimsenin engeli kalmasın, herkes her şeyden sonuna kadar faydalanabilsin' dedi.

-Aşık Veysel'e armağan edilen saz müzede sergilenecek-

Aşık Veysel'in küçük oğlu Bahri Şatıroğlu, 1968 yılında babasına Cemal Saygılı tarafından hediye edilen ve babasının da kendisine armağan ettiği sazı, müzede sergilenmek üzere Ayşegül Canan Ortakçı'ya teslim etti.
Ahmet Şatıroğlu da müzenin yenilenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, 'Şimdi tüm Türkiye, tüm dünya burayı izleyip, görecek, biz de sevineceğiz' dedi.

Açılışa katılanlar, ozanın vefat ettiği odada bulunan, oturarak saz çalan ve elinde saz tutan, bal mumundan yapılmış iki Aşık Veysel heykeliyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde 1894'te dünyaya gelen ve küçük yaşta geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle kör olan Aşık Veysel'in yaşadığı ev, ozanın vefatının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1979 yılında kamulaştırılarak onarılmış, 1982 yılında da müze ev olarak hizmete açılmıştı.
Kaynak : http://haber.stargazete.com/sanat/yenilenen-asik-veysel-muzesi-acildi/haber-710188

 

  Please enter correct API key in plugin settings!

Radyo Veysel

Radyo Veysel Dinlemek Icin Tıklayın...

Alevi Bektaşi Federasyonu