logo

Monday 16th of December 2019

Giriş Formu
SAVAŞA ADIM ADIM PDF Yazdır e-Posta
Sivrialan.Net tarafından yazıldı.   
Perşembe, 06 Aralık 2012 16:54

 

SAVAŞA ADIM ADIM

Şu güzelim ülkemizi
Gör ne hale getirdiler

Konuya nereden başlayacağımı bilemiyorum; Ülkemin durumu gibi kafam da bir hayli karışık…

Nasıl karışık olmasın ki AKP iktidar oldu olalı, ortalık toz duman! Ülkede neredeyse her gün akla hayale gelmedik olaylar oluyor, sık sık gündem değişiyor, değiştiriliyor!

Doğuda yaşanan saldırılar, baskınlar, katliamlar, Afyon’da cephanelik patlaması, Uludere’de yaşananlar…

Yargının ve medyanın baskı altına alınması, eğitimde yapılan değişimler, başkanlık dayatmaları say saya bildiğince!

İşin uzmanları bunların nedenlerini açıklıyor; Özetle ehil olmayanların sorumluluk mevkilerinde oluşu, bürokraside ve benzer makamlarda; AKP zihniyetinde olan hacıların, hocaların bulunması, moral çöküntüsü, umutsuzluk vb.

 

Bu ve benzer olaylar, sol, sosyal demokrat bir iktidar döneminde yaşansaydı, olanlar için söylenmedik söz, yapılmayan eylem kalmazdı...

Ülke dış politikada da içinden çıkılmaz bir duruma getirildi!

AKP İktidarı, daha doğrusu, Başbakan ve stratejik derinlikli Dış İşleri Bakanı, sözde ‘sıfır sorun’ politikalarından bu gün ülkeyi savaşın eşiğine getirdi!

Arap-Sünni hayranlığı, kayırmacılığı mı dersiniz, bilmediğimiz başka nedenler mi savaşın korkunç nefesini ensemizde duyar olduk!

Suriye sınırı yolgeçen hanına döndü! Nereden geldiği bilinmeyen, silahlandırılan militanlar, sınırdan geçerek tekbir sesleriyle katliamlar yapıyorlar!

Bunun adı da diktatöre karşı halk savaşı oluyor! AKP İktidarı da bunlara her türlü desteği veriyor! Sonra da dönüp, hiçbir ülkenin içişlerine karışmadıklarını açıklayabiliyorlar!

Öte yandan yine başka bir takım diktatörleri kayırıyor, birlikte görüntü veriyorlar!

Özal döneminde dile getirilen; ‘bir koyup, üç olma!’ politikalarından, bu gün sonucunun ne olacağı bilinmeyen, karmaşık bir sürecin içine sürükleniyoruz. Hem de bizi doğrudan ilgilendiren bir neden yokken!

Bütün bu kargaşa içinde AKP yine yapıyor yapacağını; okullarda yönetmelikler değiştirilerek kıyafet serbestîsi görüntüsü altında, yine İslami referanslar öne çıkarılıyor, her boyutuyla (zorunlu din dersleriyle, kuran öğretimiyle vb) bilim bir yana bırakılarak, İslami öğreti yerleştiriliyor!

Öteden beri öne sürdükleri gerici, çağ dışı ideolojileri gerçekleştiriliyor!

Öte yandan ilerledik, ilerliyoruz nutuklarıyla, beyin yıkamaları ile usulsüzlüklerle, yolsuzluklarla, iktidarlarını devam ettiriyorlar!

Bizler de toplum olarak, sessizce, tepkisizce seyrediyoruz!

Bu yazımı da yukarıya aldığım, şiirimin devamı olan iki dize olarak tamamlamış olayım;

 

İlerledik diye diye

Orta Çağa götürdüler

 

29 Kasım, 2012 Veysel Kaymak

 

  Please enter correct API key in plugin settings!

Radyo Veysel

Radyo Veysel Dinlemek Icin Tıklayın...

Alevi Bektaşi Federasyonu