logo

Monday 21st of June 2021

Giriş Formu
ASIK VEYSEL ANITI (AYIBI) PDF Yazdır e-Posta
Sivrialan.Net tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 05 Ağustos 2009 22:40
ASIK VEYSEL ANITI (AYIBI)

 

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ VE BİR İŞARET FİŞEĞİ

18–19 Temmuz, 2009 tarihinde Şarkışla’da düzenlenen, “Âşık Veysel Kültürel Etkinliklerinde”, onların isimlendirmesiyle “sözde”, “Uluslararası Âşıklar Bayramında”, Şarkışla’da Âşık Veysel Parkında, yeni dikilen Takkeli Âşık Veysel heykelini görünce şaşırmıştık.

Tören saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ile başlamıştı. Kaymakamın kısa bir konuşması oldu.

Bu kültürle ilgili, ilgisiz bir iki de Halk Ozanı katılmıştı etkinliklere. Bir de Irak’lı ozan çağrılmıştı. Hani Uluslar arası bir etkinlikti ya! Aslında etkinliğe fazla bir katılım da yoktu. Çok çok yüzeli iki yüz kişi katılmıştı.

Orada bulunan, Âşık Veysel dostları olarak aramızda, heykelle ilgili bir hoşnutsuzluk vardı. Bunu tepkiye dönüştürecek, kendi aramıza bir çalışma da aklımıza gelmedi. Ama şaşkınlığımız devam etti.

Aynı gün köye döndüğümüzde bir kaç arkadaşla oturup konuyu değerlendirmeye çalıştık. Âşık Veysel’in takkeli heykelinin kaldırılması konusunda tepkiye kendi köyümüzden ve çevre köylerden başlamalıydık. Âşık Veysel’in Ailesinden, durumu anlayan özellikle de bunun bilincinde olan torunları bu işin içinde olmalıydı.

 Köydeki etkinliğe de fazla bir katılım yoktu. Yaklaşık beş yüz kişi katılmıştı. Programının içeriğini tahmin ettikleri için de köyden ve çevreden birçok insan da katılmamıştı.

Bütün bu ve benzer olumsuzlukları aşmak için de Ankara’da bulunan iki dönem başkanlığını yaptığım;( l992-l994, l996–1998) Âşık Veysel Kültür Derneğini, yeniden yapılandırmak, her yönüyle; ( üye sayısı, üye yapısı, mali olarak vb.) güçlendirmek gerekiyordu.

Ankara’ya döndüğümde, bu hassas konuyu, Âşık Veysel Kültür Derneği eski başkanı olarak, köylüsü ve Âşık Veysel dostu olarak en azından internete taşımalıydım.

Durumu anlatan kısa bir yazı kaleme aldım. Şarkışla’da ki etkinlik sırasında, takkeli heykel resmini çekmesini istediğim, Dünya gazetesinden, fotoğraf sanatçısı Gürsel Gökçe’nin çektiği resimle birlikte yazıyı, Alevi Haber Ajansına gönderdim.

Alevi Haber Ajansının sorumlusu; Sevgili Recai Özdemir, her zaman olduğu gibi büyük bir duyarlılıkla haberi ve resimleri yayımladı sitede. İşte kızılca kıyamet de bundan sonra koptu;

Öncelikle haberin, Gazeteport’ da yer almasıyla birçok internet sitesi, yazılı ve görsel medya büyük bir ilgiyle duyarlılıkla yer verdi konuya.

Alevi Bektaşi Federasyonu başta olmak üzere, bazı Alevi Bektaşi dernek ve vakıfları da yaptıkları açıklamalarla karşı çıktı Âşık Veysel’e, değerlerimize yapılan bu haksızlığa…

Konu aynı zamanda; DSP İstanbul Milletvekili Hüseyin Mert tarafından; bir soru önergesiyle Meclise de taşındı.

Bu gün itibariyle aynı şekilde tartışmalar da sürüyor…

Gerek Şarkışla Belediye Başkanlığınca, gerekse Kültür Bakanlığınca yapılan açıklamalara bakılırsa; Şarkışla’da Âşık Veysel Parkındaki takkeli, Âşık Veysel heykeli kaldırılacak. Yerine Âşık Veysel’i, Âşık Veysel düşünce ve felsefesini ifade eden yeni bir heykel konacak.

Bu yapılanlar, aynı zamanda bir başarı öyküsüdür de…

Sağcı iktidarların yaptıkları asimilasyona, ülkeye verdikleri tahrifata, Arap kültürüne kul köle etme düşüncesine karşı çıkılıp, başarılı olunabileceğine de bir işarettir.

 İstenilirse gericiliğe dur denebileceğini gösteren bir işaret fişeğidir…

                                                                                                         31 Temmuz,2009

                                                                                                         Veysel Kaymak

 
  Please enter correct API key in plugin settings!

Radyo Veysel

Radyo Veysel Dinlemek Icin Tıklayın...

Alevi Bektaşi Federasyonu